Jak obniżyć koszty rozwodu?

Na przestrzeni ostatnich lat możemy zauważyć, że coraz więcej małżeństw decyduje się na rozwód. Statystyki pokazują, że już co trzecie małżeństwo się rozstaje. Przyczyny rozwodów bywają bardzo różne. Dość często są to nałogi, długie rozstania, przemoc w rodzinie czy nieporozumienia finansowe. Rozwody w polskich warunkach trwają dość długo i bywają kosztowne, szczególnie wtedy gdy następuje orzekanie o winie i potrzebny jest prawnik rozwody. Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące kosztów rozwodowych oraz sposoby na ich zmniejszenie.

Od czego zależą koszty rozwodowe?

Koszty rozwodowe zazwyczaj są wysokie, jednak nie ma tu jednej sztywnej kwoty, bo każdy rozwód należy rozpatrywać indywidualnie. Ostateczny koszt rozwodu będzie zależał od stopnia skomplikowania danej sprawy, wielkości postępowania dowodowego a także od ilości wniosków, jakie w jego trakcie będą zgłaszać strony. Dużą część kosztów pochłonie także profesjonalny adwokat rozwody. Przeprowadzanie postępowania dowodowego i powoływanie biegłych również wygeneruje znaczne koszty. Należy zawsze pamiętać o tym, że koszty procesowe poniesie strona przegrywająca.

Jak można obniżyć koszty rozwodowe?

W sprawach rozwodowych, podobnie jak w wielu innych można postarać się o przydzielenie pełnomocnika z urzędu. Taki adwokat od rozwodów będzie finansowany przez państwo. Mogą o to starać się przede wszystkim osoby bezrobotne i te, które pobierają renty lub emerytury. O pełnomocnika z urzędu mogą strać się także osoby zarabiające, o dochodach poniżej średniej krajowej, które mają na utrzymaniu dzieci. Ponadto można starać się o zwolnienie z kosztów sądowych. Obecnie na początku postępowania ponosi się opłatę sądową, w wysokości 600 zł. Opłacać trzeba także pracę biegłych sądowych i te koszty również można zminimalizować. Dość często zdarza się, że sąd zgadza się na to, żeby zwolnić daną osobę z części należnych opłat.

Czy warto zdecydować się na mediację?

Coraz popularniejszym obecnie narzędziem są mediacje sądowe. Dzięki pomocy profesjonalnego mediatora sądowego można zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Pomaga on ustalić plan opieki nad dziećmi, wysokość alimentów oraz przekonać stronę przeciwną do rezygnacji z orzekania o winie. W takiej sytuacji gotowa ugoda mediacyjna trafia do sądu, rozwód odbywa się bez orzekania o winie a rozprawa trwa mniej niż godzinę. Cały ten proces skutkuje ponadto zwrotem połowy opłaty sądowej w wysokości 300 zł. Oczywiście trzeba być świadomym tego, że mediacja również wiąże się z kosztami. Zwykle jest to od 100 zł do 150 zł za spotkanie.

Zobacz również: adwokat od rozwodów Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *