Jak czyścić srebro i jak czyścić złoto?

Jak czyścić i utrzymać w dobrym stanie wyroby ze srebra?

Srebro jest materiałem trochę twardszym od złota, ma też największą przewodność ciepła. Srebro służy do wyrobów między innymi sztućców, naczyń oraz biżuterii. Srebro w wyniku reakcji chemicznej poprzez kontakt z powietrzem i różnymi substancjami, również poprzez używane przez nas kosmetyki z biegiem czasu zaczyna pokrywać się żółtym, a potem czarnym nalotem. Jednak nie powoduje to trwałego zniszczenia materiału. Istnieje wiele domowych prostych sposobów na usunięcie niechcianego nalotu ze srebrnych przedmiotów.

  • Woda z octem: Do miseczki należy wlać gorącą wodę, dodać łyżkę octu, dołożyć łyżkę sody i wszystko razem zamieszać. Pozostawić srebrne elementy w roztworze na 30 minut. Po wyjęciu z miseczki należy osuszyć srebro czystą flanelową ściereczką.
  • Mąka ziemniaczana z wodą: Do dwóch szklanek mąki ziemniaczanej trzeba dodać pół szklanki zimnej wody i mieszać aż do otrzymania zbitej masy. Powstałą mieszanką należy wypolerować srebrne materiały, aby pozbyć się osadu oraz nadać srebru połysk.
  • Pasta do zębów: pastę do zębów należy nałożyć na srebrną biżuterię, zastawę lub inne elementy. Tak nałożoną masę należy pozostawić na parę minut. Potem wypłukać wodą i wytrzeć delikatnie bawełnianą ściereczką.
  • W celu usunięcia rdzy ze srebra należy przygotować 250 mililitrów octu. W małej szklanej miseczce należy zanurzyć srebro, i zostawić na dwie godziny. Po upływie czasu należy wyjąć srebro z octu i przetrzeć miękką ściereczką, następnie nałożyć trochę pasty do zębów, potrzymać parę minut i delikatnie zetrzeć ją wilgotną ściereczką.

Jak czyścić i utrzymać złote przedmioty w dobrym stanie?

Złoto jest metalem szlachetnym ciężkim, miękkim i błyszczącym. Złoto ma bardzo dużą odporność na czynniki chemiczne oraz na działanie czynników korozyjnych, oraz wielu kwasów. Aby złote przedmioty, takie jak na przykład biżuteria pozostawały w dobrym stanie, należy odpowiednio o nie dbać. Złoto można czyścić samemu w domu, w łatwy sposób z wykorzystaniem prostych składników.

  • Płyn do mycia naczyń: należy przygotować roztwór z paru kropelek płynu do mycia naczyń, łyżki ciepłej wody i pół łyżeczki sody oczyszczonej. Złoty przedmiot należy namoczyć w roztworze i pozostawić na 30 minut. Po upływie czasu delikatnie wyczyścić szczoteczką do zębów. Na koniec należy wytrzeć przedmiot suchą flanelową ściereczką.
  • Soda oczyszczona: należy rozrobić 1 łyżkę wody z 1 łyżką sody oczyszczonej. Za pomocą miękkiej ściereczki należy wcierać rozrobioną masę w złoty materiał. Następnie trzeba dokładnie umyć przedmiot pod bieżącą wodą i delikatnie wytrzeć.
  • Sok z cytryny: dzięki substancjom zawartym w soku z cytryny możemy pozbyć się osadu ze złotych materiałów. Należy nasączyć ściereczkę sokiem z cytryny i delikatnie wytrzeć złoty przedmiot.
  • Jeśli na złotej biżuterii pojawił się nalot wynikający z utlenienia się pierwiastków, w efekcie czego barwa złota nabrała zielonkawy lub czerwony odcień należy przygotować roztwór ze spirytusu najlepiej o mocy 95%.
2 komentarze Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *