Na czym polega profesjonalne czyszczenie chemiczne instalacji grzewczych?
Redakcja 10 października, 2022Dom i ogród ArticlePrzez domowe instalacje centralnego ogrzewania przepływa zazwyczaj woda pochodząca z miejskiej sieci wodociągowej. Niestety nie jest ona zdemineralizowana, więc zawiera różnego rodzaju zanieczyszczenia, które odkładają się w rurach, armaturze i elementach kontrolno-pomiarowych. Prowadzi to do wyraźnego spadku wydajności systemu, a nawet jego całkowitego zablokowania. Dlatego też co jakiś czas warto skorzystać z usług firmy oferującej chemiczne czyszczenie instalacji.
Procedura zapobiegająca wielu poważnym problemom
Czyszczenie chemiczne powinno być przeprowadzane średnio co 5-6 lat, gdyż stanowi to gwarancję zachowania ogólnej sprawności instalacji, a tym samym braku kosztownych awarii. Do podstawowych korzyści zaliczamy m.in. znikome ryzyko zapowietrzania przewodów, poprawę cyrkulacji wody, znaczne zwiększenie powierzchni oddawania ciepła poprzez wymienniki zamontowane w budynku (optymalny komfort termiczny), niższe opłaty za ogrzewanie (wynikające bezpośrednio z oszczędności energii) oraz ułatwioną konserwację. Trzeba również koniecznie wspomnieć o ograniczeniu możliwości rozwoju korozji, która często skutkuje mechanicznym pękaniem rur i powstawaniem rdzawych zacieków sprzyjających rozmnażaniu szkodliwych dla zdrowia grzybów czy pleśni. Najlepszym terminem na wykonanie profesjonalnego czyszczenia jest koniec marca bądź początek kwietnia.
Bez zastosowania specjalistycznego preparatu ani rusz
Czyszczenie chemiczne instalacji centralnego ogrzewania obejmuje zawsze kilka konkretnych etapów. Rozpoczyna się od wyłączenia zasilania kotła lub pompy, rzetelnej oceny stanu technicznego całego systemu, spuszczenia zalęgającej w nim wody i zakręcenia wszystkich zaworów odcinających. Kolejny krok polega na wpięciu węża agregatu i dokładnym przepłukaniu poszczególnych komponentów w celu usunięcia luźnych zanieczyszczeń o charakterze magnetytowym. Należy to robić sekcjami albo obwodami – aż do uzyskania idealnie przejrzystej cieczy. Po zrealizowaniu wymienionych czynności można wreszcie przystąpić do głównego etapu, jakim jest wtłoczenie roztworu preparatu chemicznego przeznaczonego do rozpuszczenia twardych osadów mineralnych i szlamu. Przeważnie zawiera on w swoim składzie polikwasy akrylowe oraz sekwestranty. Optymalny czas jego pozostawania w instalacji wynosi od 4 do maksymalnie 6 godzin. Oto zadania zwieńczające omawiany proces:
- spuszczenie preparatu i ponowne przepłukanie systemu
- zdemontowanie węża i osprzętu
- dodanie inhibitora zapobiegającego groźnej korozji
- uzupełnienie układu czystą wodą
- odkręcenie zaworów
You may also like
Najnowsze artykuły
Najnowsze komentarze
- Wicek - Jak wybrać fachowców od pozyskiwania linków i działań SEO
- Marek - Jak wybrać fachowców od pozyskiwania linków i działań SEO
- Grzesiek - Jak czyścić srebro i jak czyścić złoto?
- Horacy - Jak zerwać z dziewczyną / Jak zerwać z chłopakiem
- Andrzej - Jakie rozwiązania należy wprowadzić, gdy kluczowy współpracownik jest regularnie nieobecny w pracy?
Dodaj komentarz