Klimatyzatory kasetonowe – budowa, działanie i zastosowanie

Klimatyzatory kasetonowe to urządzenia, które często można spotkać w dużych, wysokich i obszernych pomieszczeniach, takich jak centra handlowe i konferencyjne, hotele, zakłady produkcyjne czy biura. Wyróżniają się przede wszystkim charakterystycznym sposobem montażu – są umieszczane w tak zwanym suficie podwieszanym. Ich niewątpliwą zaletą jest ekonomia wykorzystania przestrzeni oraz możliwość efektywnego chłodzenia nawet bardzo dużych powierzchni.

Montaż i zasada działania klimatyzatorów kasetonowych

Instalacja klimatyzatora kasetonowego wiąże się z montażem dwóch jednostek: wewnętrznej (parownika) i zewnętrznej (skraplacza). Urządzenie może być zamontowane wyłącznie tam, gdzie istnieje konstrukcja sufitu podwieszanego. Większość klimatyzatorów z tej kategorii to modele typu split, choć w przypadku niektórych urządzeń istnieje możliwość schładzania również pomieszczenia znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie. Tak jak inne nowoczesne układy, tak i klimatyzatory kasetonowe umożliwiają nie tylko chłodzenie, ale również ogrzewanie pomieszczeń i filtrowanie powietrza. Cechuje je duża wydajność działania, szczególnie w przypadku modeli zapewniających czterokierunkowy przepływ powietrza, jak na przykład klimatyzator Casette firmy Haier. Rozprowadzają one powietrze stopniowo i równomiernie, co zapewnia doskonały komfort chłodzenia lub ogrzewania. Istnieją również urządzenia z nawiewem jedno- lub dwukierunkowym. Zapraszam na bloga klimatyzacja sosnowiec tam dostępne szczegółowe informacje.

Klimatyzacja kasetonowa – zalety i sposób użytkowania

Klimatyzatory do domu kasetonowe cechuje dyskretny wygląd, a część widziana na zewnątrz jest często zaprojektowana tak, że doskonale wpasowuje się w stylistykę pomieszczenia. Z tego też względu klimatyzacja tego typu znajduje zastosowanie nie tylko w dużych pomieszczeniach, halach czy sklepach, ale również w domach prywatnych. Wymogiem jest jednak odpowiednia wysokość pomieszczenia oraz konstrukcja sufitu podwieszanego. Niewątpliwym plusem jest ekonomiczne wykorzystanie miejsca i brak konieczności umieszczania klimatyzatora w ścianie. Maskownica, a więc część dostępna dla oczu, może wręcz być ozdobą wnętrza. Kolejnymi zaletami są cicha praca, ekonomiczne wykorzystanie energii i stopniowe schładzanie powietrza, co jest korzystniejsze dla zdrowia niż intensywne oraz nagłe zmiany temperatury. Sposób działania, rodzaj montażu i możliwość efektywnego chłodzenia nawet dużych pomieszczeń – to wszystko sprawia, że klimatyzatory kasetonowe są chetnie wykorzystywane w galeriach handlowych, przychodniach, hotelach czy biurach, a coraz częściej również w domach prywatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *