Jak wykryć przecieki wody w instalacji grzewczej?

Szukanie przecieków w wody w rurach jest trudnym i frustrującym zadaniem, którego naprawa może pochłonąć dużo czasu, pieniędzy i wysiłku. Poniżej omówimy kilka sposobów, w jaki sposób i za pomocą jakich urządzeń można zidentyfikować i naprawić problem.

Co należy zrobić w pierwszej kolejności

Przed przystąpieniem do wykrywania nieszczelności należy dokonać oględzin pomieszczenia. Istnieje możliwość, że wilgoć pojawi się na powierzchni ściany i w ten sposób wskaże miejsce przecieku. Takie zbiegi okoliczności nie są jednak zbyt częste.

Drugim krokiem jest sprawdzenie wszystkich elementów odcinających i przyłączeniowych: zbiornika wyrównawczego, wymiennika ciepła i zaworu upustowego. Nierzadko to właśnie one stanowią problem. A ponieważ cały sprzęt jest na widoku, nietrudno jest sprawdzić i usunąć problem.

Są to dwie najłatwiejsze rzeczy do zrobienia, które nie wymagają wiele czasu ani wysiłku. A jeśli nie w tym tkwi problem? Jeśli nieszczelność jest gdzieś w ścianie i trzeba ją znaleźć? W takim przypadku należy użyć sprzętu do wykrywania wycieków wody.

Kamera termowizyjna do lokalizacji przecieków

Kamera termowizyjna widzi rozkład temperatury na powierzchni obiektu. Dzięki temu, że wilgoć znajdująca się wewnątrz muru różni się temperaturą od pozostałej powierzchni ściany, można ją wykryć. Jest to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów wykrywania wycieków wody. Ale nie zawsze się to udaje. Woda może nie mieć odpowiedniej temperatury, może znajdować się na zbyt dużej głębokości lub może nie być dostępu wzrokowego do badanego obszaru.

Wilgotnościomierz do lokalizacji przecieków

Inne urządzenie do wykrywania przecieków wody, które określa poziom wilgotności wewnątrz ściany. Jest ona stosowana w różnych miejscach ściany wzdłuż sieci i identyfikuje miejsca, w których poziom wilgotności jest wyższy od normalnego. Samo urządzenie jest nieskuteczne. Ponieważ znalezienie nieszczelności zajmuje dużo czasu – trzeba stopniowo przechodzić przez całą instalację. I prawdopodobnie kilka razy. Najlepiej używać go w połączeniu z kamerą termowizyjną: kamera termowizyjna znajduje podejrzane miejsca, a wilgotnościomierz może sprawdzić jej założenia.

Urządzenie akustyczne do lokalizacji przecieków

Jest to swego rodzaju odpowiednik fonendoskopu – urządzenia lekarskiego służącego do osłuchiwania płuc. Składa się on ze słuchawek i specjalnego czujnika, który umieszcza się również na powierzchni ściany wzdłuż głównej rury i pozwala „usłyszeć”, gdzie wycieka woda. Takie urządzenie dobrej jakości jest bardzo drogie, a jego tańsze odpowiedniki nie zawsze są w stanie wykryć nieszczelności. W praktyce połączenie termowizji i wilgotnościomierza wystarczy do wykrycia większości przecieków wody w rurach.

Dodatkowe informacje na ten temat: szukanie przecieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *