Co o przyłączach gazowych wiedzieć trzeba?

W bardzo dawnych czasach ludzie nie wyobrażali sobie życia bez ognia. Ba! Nawet nikt nie wpadłby na coś takiego, że powstanie taki element jak gaz. Dzisiaj z kolei nie można wyobrazić sobie życia bez gazu. W domach, w firmach i w wielu innych miejscach – przyłącza gazowe są wręcz obowiązkowe. Aby jednak mogły zostać one stworzone, należy spełnić odpowiednie normy, o jakich mowa m.in. w prawie budowlanym.

Projekt dla gazu

Projektowanie przyłączy gazowych powinno zostać wykonane przez osobę, która ma do tego odpowiednie uprawnienia. Nie ma mowy o czymś takim, że ktoś coś wyrysuje na kartce i temat zostanie zamknięty. Mówiąc o odpowiednich uprawnieniach, należy pod uwagę wziąć takie osoby, które mają uprawnienia do projektowania instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, z rozszerzeniem na projektowanie instalacji gazowych. Co więcej, nikomu nie można wierzyć na słowo. Musi to być bowiem taka osoba, która swoje uprawnienia może udowodnić poprzez odpowiedni wpis potwierdzony przez zakład gazowniczy.

Warunki przyłączenia do sieci gazowej

Bardzo ważny dokument, który jasno określa, czy dany budynek będzie mógł zostać podłączony do instalacji gazowej, czy też nie. Z reguły ma się do czynienia z taką sytuacją, że już na etapie projektowania budynku określa się ten element – obecność gazu. Czy on będzie, czy też nie? Fakt, że gaz na początkowym etapie nie zostanie jednak podłączony, ponieważ projekt tego nie zawierał, jeszcze nic tak naprawdę nie oznacza. Otóż wszystko można zmienić. Aczkolwiek, wymaga to wykonania nieco bardziej zaawansowanych prac, jakie powiązane są m.in. z wykonaniem wewnętrznej instalacji gazowej.

Czy warunki są spełnione?

Jeżeli nie, to instalacja może nawet nie zostać dopuszczona do użytku. Co więcej, budynek nie zostanie dopuszczony do użytku, ponieważ instalacja gazowa może okazać się niebezpieczna nie tylko dla zdrowia, ale również życia. Owe warunki, jakie zostały wspomniane powyżej. określają szereg standardów. Mowa m.in. tutaj o:

  • weryfikacji poprawności działania wentylacji pomieszczeń – tak, aby być pewnym tego, że instalacja poprowadzona jest w prawidłowy sposób,
  • określonej średnicy rur – tym bardziej, że wewnętrzna instalacja gazowa może być wykonana tylko i wyłącznie przy pomocy rur miedzianych lub stalowych spawanych,
  • urządzeniach zabezpieczających – bez tego nawet nie ma co myśleć o tym, że instalacja gazowa w ogóle zacznie funkcjonować.

Jak więc widać, projektowanie przyłączy gazowych to temat, którego na pewno nie można bagatelizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *