Jak wybrać bezpieczny kredyt?

W dobie rosnących stóp procentowych i galopującej inflacji przy jednoczesnej stagnacji pensji wciąż możemy usłyszeć historie o tym jakie to kredyty są złe i niebezpieczne. Z pewnością każdy z nas niejednokrotnie słyszał o kimś kto dziś stracił płynność finansową w wyniku wzrostu raty kredytowej. Ostatnie wydarzenia i obiegowe opinie laików budują obraz kredytu jako negatywnego produktu rynku usług finansowych. Czy faktycznie kredyty są takie złe?

Otóż nie, kredyty są tym produktem finansowym, który nie tylko pozwala nam realizować nasze marzenia, ale przede wszystkim wbrew zdaniu laików bogacić się. Najlepiej znaczenie kredytu zobrazować na przykładzie kredytu hipotecznego.

Zakładając, że planujemy zakup nieruchomości mamy dwie drogi rozpocząć odkładanie pieniędzy lub wziąć kredyt hipoteczny. Jeśli przyjmiemy, że nasze comiesięczne dochody mieszczą się w przedziale od 3500 do 5000 netto, odkładając nawet połowę miesięcznego wpływu co jak dobrze wiemy z życia jest trudne nie zdążymy uzbierać potrzebnej sumy przed wzrostem cen nieruchomości. Jeśli rozpoczęlibyśmy zbieranie na mieszkanie w 2016 roku i odkładali do 2022 roku, rocznie po 24 tysiące złotych to w ciągu 6 lat uzbieralibyśmy 144 tysiące złotych. W 2016 roku taka kwota pozwalała nam na zakup kawalerki w dobrym standardzie i przyzwoitym metrażu dla przykładu w mieście Częstochowa. Dziś jednak takie mieszkanie kosztuje od 200 do 240 tysięcy złotych. Gdybyśmy w 2016 roku zaciągnęli kredyt hipoteczny, dziś dysponowalibyśmy nieruchomością, zyskującą na wartości i mieli już w znaczącym stopniu spłacony kredyt. To tylko jeden z wielu możliwych przykładów pokazujących znaczenie kredytów dla rozwoju naszych majątków. Oczywiście wspomniane wyżej problemy związane z posiadaniem kredytu zarówno konsumpcyjnego czy też hipotecznego są faktem i wiele gospodarstw domowych boryka się dziś z poważnymi problemami finansowymi. Nie jest to jednak wina kredytu jako produktu, a nieprawidłowego dobrania go do naszego portfela. Każdy kto planuje kredyt w pierwszej kolejności powinien skorzystać z kalkulatora kredytowego. Kalkulator kredytowy jest wspaniałym narzędziem, dostępnym online na wielu stronach internetowych. Możemy z niego skorzystać w dowolnej porze bez wychodzenia z domu. Dzięki kalkulatorowi kredytowemu nie tylko ocenimy naszą zdolność kredytową, obliczymy potencjalną ratę, a przede wszystkim porównamy różne opcje. Skorzystanie z kalkulatora kredytowego będzie stanowić wstęp do wizyty w banku, do którego udamy się już z pewnym rozeznaniem i wiedzą. Oczywiście kalkulator kredytowe mają charakter poglądowy, a faktyczne koszty kredytu, potencjalną wysokość raty i szczegóły umowy poznamy dopiero w placówce wybranej instytucji finansowej. Jednak jeśli chcemy zaciągnąć zobowiązanie w sposób bezpieczny i dopasowany do naszych możliwości musimy w pierwszej fazie rozważenia kredytu skorzystać z kalkulatora kredytowego. Takie działanie pozwoli nam na spokojne analizy w zaciszu naszego domu z dala od emocji, które mogą ograniczyć nam jasne spojrzenie na sprawę już w banku. Warto pamiętać także, że dostępne są kalkulatory kredytowe umożliwiające analizy już zaciągniętych kredytów, szczególnie jak w przypadku kredytów frankowych, gdzie Frankowicze mogą sprawdzić możliwe zyski w przypadku przewalutowania zobowiązania.

Kalkulatory kredytowe to łatwo dostępne w obsłudze narzędzia, z których warto korzystać dla naszego bezpieczeństwa.

Sprawdź również: pośrednictwo kredytowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *