Dlaczego powinieneś wymieniać filtry paliwa!
Redakcja 2 listopada, 2022Motoryzacja i transport ArticleZ czasem materiał filtra paliwa staje się brudny i mniej przepuszczalny. Ogranicza to ilość paliwa, które może się przez niego przedostać do silnika. Chociaż filtry nie są najważniejsze, są one niezbędne dla sprawnego działania i funkcjonalności Twojego pojazdu. Aby Twój samochód pracował wydajnie, pamiętaj o regularnej wymianie filtra paliwa, aby paliwo mogło swobodnie przepływać.
Jak działa filtr paliwa
Paliwo jest pompowane przez filtr za pomocą ciśnienia wytwarzanego przez pompę paliwową. Wnętrze filtra składa się z plisowanego, przepuszczalnego materiału. Przepuszcza on paliwo pod ciśnieniem, ale blokuje cząsteczki zanieczyszczeń.
Czy Twoje filtry wymagają wymiany?
We wszystkich samochodach stosowane są różne filtry i wszystkie one wymagają wymiany w zaplanowanych odstępach czasu, zwykle zbiegających się z innymi czynnościami serwisowymi. Czasami jednak może zaistnieć potrzeba ich wymiany wcześniej, więc oto nasz przewodnik po filtrach samochodowych, ich działaniu i znakach ostrzegawczych, że mogą wymagać wymiany. 1 – Filtr powietrza Mamy tu na myśli filtrację powietrza, które dostaje się do kolektora wlotowego silnika (w przeciwieństwie do powietrza dostającego się do kabiny, które nazywane jest filtrem pyłkowym lub kabinowym – zajmiemy się tym za chwilę).
Ważne jest, aby powietrze, które jest wykorzystywane do spalania, było wolne od dużych zanieczyszczeń, takich jak kurz, liście i owady. Dba o to filtr powietrza, który oferuje m.in. sklep motoryzacyjny lublin, montowany w samochodach benzynowych i wysokoprężnych. Samochody z dwoma rzędami cylindrów, jak V6 czy V8, mają czasem dwa filtry powietrza, ale zdecydowana większość ma tylko jeden. Znajdują się one w rozszerzonej części przewodów wlotowych, często określanych jako „air box” lub po prostu „obudowa filtra powietrza” i zazwyczaj są bardzo łatwe do wymiany przez przeciętną osobę. Możliwe jest przedłużenie żywotności danego elementu filtra powietrza poprzez przedmuchanie go sprężonym powietrzem, ale elementy te nie są drogie, więc raczej nie warto się wysilać, a nie zawsze jest możliwość wizualizacji skuteczności filtra.
Czy zatkany filtr paliwa może powodować utratę mocy?
Jeśli zaczniesz zauważać takie przypadki, jak spadek mocy podczas jazdy pod górę, szorstki start, drżenie/ mętny bieg jałowy, powolne przyspieszanie, istnieje prawdopodobieństwo, że filtr jest zatkany i wymaga wymiany. Brak mocy w silniku może być spowodowany brakiem wystarczającego przepływu paliwa. ECU automatycznie ograniczy moc silnika, aby chronić silnik. Jest to znane jako „tryb awaryjny” i na desce rozdzielczej pojawi się lampka kontrolna silnika. Oczywiście mogą istnieć inne przyczyny braku mocy, takie jak uszkodzone wtryskiwacze lub masowy czujnik przepływu powietrza. Zdecydowanie warto najpierw sprawdzić stan filtra paliwa, aby przekonać się, czy wymagana jest wymiana filtra paliwa, ponieważ jest to najtańsza i najłatwiejsza naprawa.
Filtry paliwa są bardzo skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń w paliwie, ale oznacza to, że w końcu się zatkają i z czasem mogą doprowadzić do kosztownej naprawy. Wymiana tej części jest zazwyczaj częścią planowego przeglądu samochodu, który odbywa się przy ustalonym przebiegu lub w określonych terminach, zgodnie z zaleceniami producenta.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Kulinarna integracja zespołu: jak warsztaty tematyczne inspirowane smakami świata wzmacniają relacje w firmach
- Drzewka i krzewy ozdobne odporne na suszę
- Jak wygląda zakup nieruchomości w Turcji i na co zwrócić uwagę przy inwestycji
- Najlepsze śmieszne bluzy z nadrukiem na sezon świąteczny
- Bezpieczna i kreatywna farba dekoracyjna do pokoju dziecka: rozwiązania, które pokochają maluchy
Najnowsze komentarze
- Wicek - Jak wybrać fachowców od pozyskiwania linków i działań SEO
- Marek - Jak wybrać fachowców od pozyskiwania linków i działań SEO
- Grzesiek - Jak czyścić srebro i jak czyścić złoto?
- Horacy - Jak zerwać z dziewczyną / Jak zerwać z chłopakiem
- Andrzej - Jakie rozwiązania należy wprowadzić, gdy kluczowy współpracownik jest regularnie nieobecny w pracy?
Dodaj komentarz