Jak działa „szeptanka” – czyli marketing na forach internetowych?

Marketing szeptany – dlaczego warto być obecnym w social mediach? Każdy przedsiębiorca wie, jak ważnym elementem dla rozwoju firmy jest marketing i wszelkie działania promocyjne z tym związane. Obecnie każda większa firma dysponuje stanowiskiem pracy dla tak zwanego marketing managera lub specjalisty ds. marketingu, który to ma za zadanie zwiększać rozpoznawalność firmy poprzez działalność na social mediach. Jednym z elementów marketingu, który przynosi bardzo pozytywne efekty jest marketing szeptany, czyli działania ograniczające się do śledzenia social mediów takich jak Facebook, Instagram czy Tik Tok i reagowanie na posty, zapytania czy filmiki poprzez odpowiednie linkowanie do strony danej firmy. Jak to działa w praktyce? Wyobraź sobie, że prowadzisz manufakturę świec zapachowych. Pracownik odpowiedzialny za marketing szeptany sprawdza na forach internetowych treści i napotyka na zapytanie od użytkownika „gdzie mogę zamówić wysokiej jakości świece na podziękowanie dla gości, z okazji przyjęcia weselnego?”, wtedy Twój pracownik w komentarzu poleca twoją manufakturę, pisząc, że posiadasz duży wybór, wysokiej jakości produkt i szybką dostawę, a dodatkowo wstawia link, który przeniesie użytkownika bezpośrednio na Twoją stronę. Taki zabieg pozwoli na zapoznanie się z twoją ofertą nie tylko osobie pytającej, ale i innym odwiedzającym dany wątek. Kilka pozytywnych słów o świadczonej usłudze czy produkcie zachęci jeszcze większą część osób do odwiedzin na stronie www.

Gdzie szukać odbiorców, aby szeptanka była efektywna?

Szeptanka, bo tak w skrócie można nazwać cały proces marketingu szeptanego na forach internetowych jest dodatkowym rozwiązaniem, które warto wdrożyć jako kolejny element procesu marketingu. Aby ułatwić to zadanie warto wcześniej przygotować plan, który określi osobie odpowiedzialnej za marketing szeptany jak wykonać go sprawnie i jakościowo. Przebywanie na social mediach długie godziny tylko po to, aby natknąć się na jeden filmik czy jeden post o danym temacie jest stratą czasu. Warto więc wiedzieć, gdzie szukać, a wybór na różnego rodzaju kanałach komunikacji mamy naprawdę spory. Na Facebooku istnieją grupy, do których każdy z nas może dołączyć i rozpocząć interakcję z pozostałymi użytkownikami. Jeśli np. prowadzimy wypożyczalnie kostiumów możemy szukać odbiorów w grupach zrzeszających organizatorów imprez tematycznych czy też młodzieży, która w takich imprezach chętnie uczestniczy, a jeżeli świadczymy usługi oprawy muzycznej na ślubach to dołączmy do wszelakich grup, w których zrzeszone są przyszłe pary młode. Jeżeli chcemy rozpocząć marketing szeptany na social mediach takich jak Instagram czy Tik Tok, to z pomocą mogą przyjść nam hasztagi, czyli odpowiednie oznaczenia pozwalające określić temat danego zdjęcia czy filmiku. Dzięki wyszukiwaniu po hasztagach możemy trafić na osoby poszukujące usług czy produktów, które oferujemy. Jeżeli nasz produkt zyska uznanie, być może zostanie dalej polecany przez innych użytkowników.

Znajdź czas na fora internetowe!

Forum internetowe to miejsce, gdzie dany użytkownik może umieścić konkretne pytanie, a komentujący w obrębie jednego wątku mogą odpowiadać wzajemnie np. udzielając rad czy dzieląc się wiedzą bazując na własnych doświadczeniach. Tym samym marketing szeptany idealnie sprawdzi się właśnie tam, gdzie osoby poszukujące odpowiedzi na swoje pytanie zadają je w konkretnym miejscu i konkretnym osobom. Dzięki temu możemy śledzić wątki, które nas interesują i w odpowiednim momencie wstawiać linki z postów – marketing szeptany na forach internetowych, zachęcać do wejścia na stronę, polecać i odpowiadać na kolejne pytania, tym samym prowadząc efektywną promocję firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *