Czym charakteryzuje się kuchnia włoska?

Kuchnia włoska dziś znana jest praktycznie na całym świecie. Zapach i smak tradycyjnych potraw ze słonecznej Italii zachwyca wszystkich. Najlepsze jest to, że można ich spróbować nie tylko w restauracjach, ale też w domu. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie przepisy! Czym charakteryzuje się kuchnia włoska? Jakie są najpopularniejsze włoskie dania? O tym można przeczytać poniżej!

Charakterystyka kuchni włoskiej

Kuchnia włoska rozwinęła się już w okresie renesansu. W związku z tym, że kraj zamieszkują różne ludy, to w wielu jego częściach można spotkać różne potrawy. Jednak niezależnie od regionu, w kuchni włoskiej od lat stosowane są składniki, które są nieodłącznym jej elementem. Wszystkie muszą być świeże i wysokiej jakości. Wielu Włochów korzysta z produktów z własnej hodowli lub znanego źródła. Tylko w ten sposób zyskują pewność co do ich pochodzenia. W każdej części państwa bazę potraw stanowią przyprawy. Tymianek, pieprz, bazylia, estragon, czy rozmaryn to podstawa. Dodawane są do wszystkich dań i to w stosunkowo dużych ilościach. Zaraz za przyprawami na czele znajdują się różnego rodzaju sery. Gorgonzola, ricotta, parmezan, pecorino bądź mozzarella to tylko nieliczne przykłady. Sery wykorzystywane są zarówno do przygotowywania dań głównych, jak i deserów. Często stanowią też przystawkę. W kuchni włoskiej dużą rolę odgrywają też warzywa np. pomidory, cebula, czosnek czy oliwki. Dodawane są do praktycznie każdej potrawy. Co więcej, w Italii bardzo rzadko jadane jest mięso. Jego godnym zastępcą są owoce morza i ryby.

Jakie są najpopularniejsze dania w kuchni włoskiej?

Słysząc to pytanie, większość osób w pierwszej kolejności wymieniłoby pizzę. Rzeczywiście jest ona słynna na całym świecie, a to za sprawą doskonałego ciasta. Jak Się jednak okazuje, Włochy to wiele innych przepysznych dań.

  • Spaghetti podawane jest w różnej formie np. w sosie pomidorowym lub z dodatkiem owoców morza.
  • Focaccia.Jest to rodzaj pieczywa z dodatkiem przypraw bądź czasami z pomidorkami koktajlowymi.
  • Dania z mąki, czyli ravioli, gnocchi, tortellini czy pierożki.
  • Lasagne to zapiekanka z makaronu z sosem warzywnym i serowym, mięsem mielonym i warzywami.
  • Panna cotta. Słodki deser wykonany ze śmietanki kremówki z dodatkiem owoców.
  • Tiramisu. Biszkopty w połączeniu z kawą i serkiem mascarpone.
  • Cannoli to rurki z kremem na bazie ricotty. 

Kuchnia włoska to przede wszystkim smak, ale też atmosfera. Mieszkańcy tego kraju cenią i celebrują każdy posiłek. Dopiero wyjazd do Włoch może uświadomić, z jaką starannością i sercem przygotowywane są potrawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *