Produkcja różnego rodzaju uszczelek i uszczelnień odbywa się poprzez różne metody ich wycinania. Uszczelki produkuje się np.: poprzez wycinanie na prasach mimośrodowych, cięcie laserowe, cięcie wodą, a także sztancowanie. Wszystkie te metody sprowadzają się do tego, aby nadać odpowiedni kształt i wymiar uszczelkom, zgodnie z indywidualną specyfikacją, którą dostarcza klient. Metodę obróbki dobiera się biorąc pod uwagę to jaki kształt ma być wykonany i z jakiego materiału. W tym artykule przedstawimy metodę sztancowania uszczelek.
Metodą sztancowania można wycinać rożnego rodzaju uszczelki, nawet o skomplikowanych kształtach i z różnych materiałów. Popularnymi materiałami przy tej metodzie są: silikon, guma, różnego rodzaju materiały z pianki, filc, folie samoprzylepne. Sprężystość i elastyczność materiałów z jakich mają być wykonane uszczelki nie ma znaczenia przy tej metodzie.
Sztancowanie to proces polegający na wycinaniu uszczelnień, otworów. Nowoczesne maszyny zapewniają maksymalną precyzję i pozwalają na wykonywanie wzorów o różnym stopniu skomplikowania. Na początku wykonywania uszczelek ustawia się odpowiednie parametry i robi się testy. Dział kontroli jakości sprawdza powstały produkt, jeśli jest zgodny ze specyfikacjami zawartymi w projekcie, wtedy można zacząć produkcję. Produkt końcowy również przechodzi kontrolę jakości.
Jakie wyroby można wytworzyć w procesie sztancowania?
Dzięki uniwersalności sztancowania, można wykorzystywać je do wielu różnorodnych uszczelek z różnych gałęzi przemysłu. Najbardziej popularne uszczelki to te wykorzystywane w motoryzacji, przemyśle maszynowym, sprzętach AGD, RTV.
Wyrobem wymagającym sztancowania są różnego rodzaju odbojniki dystansowe i podkłady antypoślizgowe. Za pomocą sztancowania wykonywane są również uszczelki samoprzylepne czy podkładki filcowe. Filc dzięki swoim wszechstronnym zastosowaniom może być stosowany jako materiał do produkcji uszczelek, podkładek, mat wygłuszających.
Sztancowanie to popularna metoda wycinania w różnych branżach. Jest ona również niezastąpiona przy wytwarzaniu uszczelek lub podkładek z podkładem samoprzylepnym. Przy produkcji tego typu uszczelnień ważne jest, aby nie została naruszona warstwa przekładki zabezpieczającej klej. Dlatego proces ten bardziej przypomina rycowanie, czyli nacinanie materiału bez przecinania jego nośnika. Nazwa sztancowanie przyjęła się ze względu na to, że można uzyskać różnorodne kształty. Proces powstawania uszczelki/ podkładki samoprzylepnej polega na tym, że wykrojnik przecina warstwę materiału (filcu, silikonu, gumy itp.). Jednak element tnący nie narusza warstwy przekładki zabezpieczającej klej. To rozwiązanie jest idealne wtedy, gdy chcemy, aby uszczelki/podkładki zostały na rolce bądź arkuszu.
Omówiona powyżej metoda wycinania uszczelek jest stosowana w firmie VERMET, gdzie od ponad 20 lat produkowane są uszczelki i uszczelnienia do różnych gałęzi przemysłu. Wszystkie uszczelki są wykonywane na indywidualne zamówienie według specyfikacji klienta. Zapraszamy na naszą stronę internetową firmy VERMET w celu zapoznania się z całą ofertą.
You may also like
Najnowsze artykuły
- Kulinarna integracja zespołu: jak warsztaty tematyczne inspirowane smakami świata wzmacniają relacje w firmach
- Drzewka i krzewy ozdobne odporne na suszę
- Jak wygląda zakup nieruchomości w Turcji i na co zwrócić uwagę przy inwestycji
- Najlepsze śmieszne bluzy z nadrukiem na sezon świąteczny
- Bezpieczna i kreatywna farba dekoracyjna do pokoju dziecka: rozwiązania, które pokochają maluchy
Najnowsze komentarze
- Wicek - Jak wybrać fachowców od pozyskiwania linków i działań SEO
- Marek - Jak wybrać fachowców od pozyskiwania linków i działań SEO
- Grzesiek - Jak czyścić srebro i jak czyścić złoto?
- Horacy - Jak zerwać z dziewczyną / Jak zerwać z chłopakiem
- Andrzej - Jakie rozwiązania należy wprowadzić, gdy kluczowy współpracownik jest regularnie nieobecny w pracy?
Dodaj komentarz